Webside score pics.io

pics.io favicon pics.io

Pics.io: Simple and Powerful Solution for Your Digital Assets

Januar 16 2023 pics.io

Pics.io is a complete solution for digital assets management. Quickly find your creative files, collaborate with colleagues on new projects, and share your work with clients and partners.. .

SEO-score
Hastighed Score
Design Score

Pics.io SEO-resultatrapport

61 breve
Titel

Perfekt, din titel indeholder mellem 10 og 70 bogstaver.

187 breve
Beskrivelse

Perfekt, din meta beskrivelse indeholder mellem 70 og 160 karakterer.

47 stykke
Billeder

Vi fandt 47 billeder på denne side. 2 alt tags mangler eller er tomme. Tilføj alternativ tekst til dine billeder for at gøre siden mere brugervenlig, og for at optimere din SEO i forhold til søgemaskinerne.

16 %
Text/HTML balance

Godt, denne side har en god fordeling af text og HTML. Balancen er højere end 15, men lavere end 25 procent.

Flash

Perfekt, ingen Flash objekter er blevet fundet på siden.

iFrame

Beklager! Din side har iFrames og det kan medføre i yderst dårlig læsning af søgerobotterne.

Pics.io: Simple and Powerful Solution for Your Digital Assets SEO Indhold

1 stykke
H1
14 stykke
H2
0 stykke
H3
0 stykke
H4
0 stykke
H5
0 stykke
H6

Overskrifter

  • The All-in-one Cost-effective Solution for Distributed Teams! H1
  • Create all-in-one digital hub for all assets H2
  • Easily access data at any time H2
  • Share any files with your colleagues H2
  • Trusted by various businesses around the world H2
  • Connect the tools you use every day H2
  • Develop all-in-one digital assets hub H2
  • Develop all-in-one digital assets hub H2
  • Find digital files easily H2
  • Find digital files easily H2
  • Share content without effort H2
  • Share content without effort H2
  • Track changes in your project H2
  • Track changes in your project H2
  • Trusted by various businesses around the world H2

Og Meta Egenskaber

title Pics.io: Simple and Powerful Solution for Your Digital Assets
type article
url https://pics.io/
image https://landing-assets.pics.io/img/cover/cover.jpg
description Pics.io is a complete solution for digital assets management. Quickly find your creative files, collaborate with colleagues on new projects, and share your work with clients and partners.

pics.io SEO Links

On-page links

  • Interne Links 97.5%

  • Eksterne Links [Sender Juice 0%]

  • Eksterne Links [noFollow 2.5%]

pics.io - In-side links tabel

Anker Link Type Juice
How it works http://pics.io/./how-it-works Intern Sender Juice
Analytics & reporting http://pics.io/./analytics Intern noFollow
Assets Sharing http://pics.io/./assets-sharing Intern noFollow
Branding http://pics.io/./branding Intern noFollow
Collections http://pics.io/./collections Intern noFollow
Data Migration http://pics.io/./data-migration-services Intern noFollow
File comparison http://pics.io/./file-comparison Intern noFollow
Face Recognition http://pics.io/./face-recognition Intern noFollow
Inboxes http://pics.io/./inbox Intern noFollow
Keywords Search http://pics.io/./keywords-search Intern noFollow
Metadata http://pics.io/./metadata Intern noFollow
PDF Viewer http://pics.io/./pdf-viewer Intern noFollow
Unrestricted Digital Library http://pics.io/./unrestricted-digital-library Intern noFollow
Version Control http://pics.io/./version-control Intern noFollow
View Sketch online http://pics.io/./view-sketch-online Intern noFollow
Watermarking http://pics.io/./watermarking Intern noFollow
Pricing http://pics.io/./pricing Intern Sender Juice
Use Cases http://pics.io/./digital-asset-management Intern Sender Juice
Brand Asset Management http://pics.io/./brand-asset-management Intern noFollow
Creative Project Management http://pics.io/./creative-project-management Intern noFollow
Marketing Asset Management http://pics.io/./marketing-digital-asset-management Intern noFollow
Video Asset Management http://pics.io/./video-asset-management Intern noFollow
Business http://pics.io/./business Intern noFollow
Designers http://pics.io/./design-management-for-designers Intern noFollow
Non-profits http://pics.io/./dam-for-nonprofits Intern noFollow
Schools, colleges, universities http://pics.io/./dam-for-education Intern noFollow
Software Developers http://pics.io/./design-management-software-for-developers Intern noFollow
Integrations http://pics.io/./integrations Intern Sender Juice
Google Drive http://pics.io/./google-drive-integration Intern noFollow
Amazon S3 http://pics.io/./amazon-s3-integration Intern noFollow
Shopify http://pics.io/./shopify-integration Intern noFollow
Slack http://pics.io/./slack-integration Intern noFollow
Add-ons for Google Workspace http://pics.io/./gsuite-integration Intern noFollow
Adobe After Effects http://pics.io/./adobe-after-effects-integration Intern noFollow
Adobe Illustrator http://pics.io/./adobe-illustrator-integration Intern noFollow
Adobe InDesign http://pics.io/./adobe-indesign-integration Intern noFollow
Adobe Photoshop http://pics.io/./adobe-photoshop-integration Intern noFollow
Adobe Premiere Pro http://pics.io/./adobe-premiere-pro-integration Intern noFollow
ClickUp http://pics.io/./clickup-integration Intern noFollow
Easy Projects http://pics.io/./easy-projects Intern noFollow
Google Docs http://pics.io/./google-docs Intern noFollow
Google Forms http://pics.io/./google-forms Intern noFollow
Google Sheets http://pics.io/./google-sheets Intern noFollow
Google Slides http://pics.io/./google-slides Intern noFollow
Hootsuite http://pics.io/./hootsuite-integration Intern noFollow
HubSpot http://pics.io/./hubspot-integration Intern noFollow
Mobile app http://pics.io/./app-mobile Intern noFollow
Monday.com http://pics.io/./monday-com-integration Intern noFollow
Salesforce http://pics.io/./salesforce-integration Intern noFollow
Trello http://pics.io/./trello-integration Intern noFollow
Wrike http://pics.io/./wrike-integration Intern noFollow
Zapier http://pics.io/./zapier-integration Intern noFollow
Zoho CRM http://pics.io/./zoho-integration Intern noFollow
Resources https://blog.pics.io/ Intern Sender Juice
Book a Demo http://pics.io/./book-a-demo Intern noFollow
Custom Development http://pics.io/./custom-development Intern noFollow
DAM Benefits Report 2020 http://pics.io/./dam-benefits-report Intern noFollow
DAM Quick Start Guide http://pics.io/./dam-quick-start Intern noFollow
DAM Training http://pics.io/./digital-asset-management-training Intern noFollow
Glossary http://pics.io/./glossary Intern noFollow
Google Workspace Maximizer http://pics.io/./g-workspace-maximizer Intern noFollow
Help Center https://help.pics.io Intern Sender Juice
Metadata Playbook http://pics.io/./metadata-playbook Intern noFollow
Smart File Organizer http://pics.io/./smart-file-organizer Intern noFollow
What is DAM? http://pics.io/./what-is-dam Intern noFollow
Log in http://pics.io/# Intern Sender Juice
About us http://pics.io/./about-us Intern Sender Juice
Status page https://status.pics.io/ Intern Sender Juice
Raw.pics.io https://raw.pics.io Intern noFollow
Converts RAW to JPEG https://raw.pics.io/convert-raw-to-jpeg Intern Sender Juice
Converts CR2 images https://raw.pics.io/convert-cr2-to-jpeg Intern Sender Juice
Converts NEF images https://raw.pics.io/convert-nef-to-jpeg Intern Sender Juice
How to convert https://raw.pics.io/how-to Intern Sender Juice
Convert PDF to JPG https://raw.pics.io/pdf-to-jpg Intern Sender Juice
Convert JPG to PDF https://raw.pics.io/jpg-to-pdf Intern Sender Juice
Terms of Service http://pics.io/pics.io/terms-of-service Intern noFollow
Privacy Policy http://pics.io/pics.io/privacy-policy Intern noFollow
Cookies Policy http://pics.io/pics.io/cookies Intern noFollow
Privacy Policy https://policies.google.com/privacy Ekstern noFollow
Terms of Service https://policies.google.com/terms Ekstern noFollow

pics.io SEO Nøgleord

Nøgleords balance for Pics.io

Nøgleord Indhold Titel Nøgleord Beskrivelse Overskrifter
integration 24 0.png 0.png 0.png 0.png
google 19 0.png 0.png 0.png 0.png
digital 17 1.png 0.png 1.png 1.png
picsio 13 0.png 0.png 0.png 0.png
files 13 0.png 0.png 1.png 1.png
assets 12 1.png 0.png 1.png 1.png
please 10 0.png 0.png 0.png 0.png
asset 10 1.png 0.png 1.png 1.png
management 10 0.png 0.png 1.png 0.png
enter 9 0.png 0.png 0.png 0.png
adobe 9 0.png 0.png 0.png 0.png
email 9 0.png 0.png 0.png 0.png

Nøgleords cloud for pics.io

google X19 digital X17 help X5 images X5 library X4 assets X12 asset X10 register X4 metadata X5 management X10 easily X6 content X9 files X13 already X4 clients X4 sign X4 media X4 easy X6 account X4 time X8 all X8 control X4 marketing X7 more X5 how X5 adobe X9 free X4 integration X24 pdf X5 please X10 team X4 work X5 access X5 dam X8 file X7 enter X9 picsio X13 password X6 hub X4 cloud X5 all-- X7 email X9 search X5 drive X5 workspace X4 share X8 data X4 log X4 service X4 storage X8

pics.io Brugervenlighed

Link

7 Længde

Kryptering

Perfekt. Dit Charset er tildelt UTF-8.

Sprog

Godt, dit tildelte sprog er EN. en.png

Udgået HTML

Godt! Vi har ikke fundet udgåede HTML tags i din kildekode

FavIkon

Godt, din side har et FavIcon!

Email Privatliv

Advarsel! Mindst én email adresse er blevet fundet i rå tekst. Brug gratis antispam beskytter for at hemme din email fra spammere.

Dublin Core

Denne side benytter IKKE Dublin Core principperne.

Printervenlighed

Vi kunne ikke finde en printer venlig CSS skabelon.

pics.io Optimering

HTML 5
Design
Gzip
!
51
filer
0
.css
4
.js
47
image

W3C Standard

  • W3C-kvalitetsrapporter
  • Alle tiders! Din webside bruger ikke nestede tabeller. Alle tiders! Din webside bruger ikke nestede tabeller.
  • Advarsel! Din webside benytter inline CSS kode! Advarsel! Din webside benytter inline CSS kode!
  • Godt, din website har få antal CSS filer Godt, din website har få antal CSS filer
  • Perfekt, din website har få JavaScript filer. Perfekt, din website har få JavaScript filer.

Dokument

  • Mobil Optimering
  • Apple Ikon Apple Ikon
  • Meta Viewport Tag Meta Viewport Tag
  • Robots.txt
  • Stor, din hjemmeside har en robots.txt-fil. Stor, din hjemmeside har en robots.txt-fil.
  • http://pics.io/robots.txt pics.io Robots.txt
  • Analytics
  • Vi har ikke registrerer en analyseværktøj installeret på denne hjemmeside.

    Web analytics kan du måle besøgendes aktivitet på dit websted. Du bør have mindst én analyseværktøj installeret, men det kan også være godt at installere et sekund for at krydstjekke data. Vi har ikke registrerer en analyseværktøj installeret på denne hjemmeside. <br><br>Web analytics kan du måle besøgendes aktivitet på dit websted. Du bør have mindst én analyseværktøj installeret, men det kan også være godt at installere et sekund for at krydstjekke data.

Pics.io Website statik

  • pics.io IP No pics.io
  • Land der Beliebtheit United States
  • Time Zone America/New_York
  • ISP Amazon.com, Inc.

Backlink-statistik

pics.io Backlink-statistik - 1
pics.io Backlink-statistik - 2

pics.io Site Summary

create all-in-one digital hub for all assets, easily access data at any time, share any files with your colleagues, trusted by various businesses around the world, connect the tools you use every day, develop all-in-one digital assets hub, develop all-in-one digital assets hub, find digital files easily, find digital files easily, share content without effort, share content without effort, track changes in your project, track changes in your project, trusted by various businesses around the world, the all-in-one cost-effective solution for distributed teams!, google, digital, help, images, library, assets, asset, register, metadata, management, easily, content, files, already, clients, sign, media, easy, account, time, all, control, marketing, more, how, adobe, free, integration, pdf, please, team, work, access, dam, file, enter, picsio, password, hub, cloud, all--, email, search, drive, workspace, share, data, log, service, storage, pics.io.